Faktory, které ovlivňují cenu nemovitosti

Faktorů, které ovlivňují cenu nemovitostí je mnoho. V případě, že prodáváte nebo pronajímáte nemovitost, je důležité nastavit vhodnou cenu, která nebude ani vysoká, ani nízká. Obecně platí, že s cenou lze jít dolů, na horu nikoliv. Jaké jsou nejdůležitější faktory, které ovlivňují hodnotu vaší nemovitosti?

Lokalita

Mezi faktory, které o ceně rozhodují, jednoznačně lokalita patří. Můžeme mít dva naprosto stejné byty, z nichž jeden bude v Praze a druhý v Přerově, a přesto budou mít pro kupce rozdílnou hodnotu. Nejvyšší cenou disponují byty ve velkých centrech měst. Samostatnou kapitolou jsou byty ve středu Prahy, které jsou nejvíce žádané. Atraktivní lokalitu však mohou představovat i menší města, a to turisticky vyhledávaná, s dobrou dopravní dostupností, kulturním vyžitím nebo pestrou nabídkou služeb. Klidná a čistá lokalita se spoustu zeleně bude pro zájemce lákavější než hlučné nebo zanedbané prostředí.

Lokalita jistě hraje v oceňování nemovitosti zásadní roli, rozhodující je však i její bezprostřední okolí, které může být v rozporu s očekáváním klienta. Například pokud se bude jednat o oblíbenou čtvrť, ale dům je na rušné hlavní třídě, nebo naopak průměrná čtvrť, ale dům v klidné, nově upravené ulici s malým parkem v sousedství.

Technický stav, vybavení a stáří

Kvalita budovy, ve které se nemovitost nachází hraje podstatnou roli. Jinou cenu může majitel požadovat například za byt v domě před rekonstrukcí a jinou v kompletně novém či rekonstruovaném domě. Potenciálního kupce nebo nájemníka bude zajímat řešení odpadu, přívod vody a elektřiny stejně tak jako otázka, zdali bude byt vyžadovat rozsáhlou rekonstrukci či nikoliv. Hodnotu bytu jednoznačně zvýší např. v panelovém bytě zděné bytové jádro. V mnoha panelových domech ještě dnes nalezneme původní umakartová jádra, o jejich kvalitě bychom však hovořili stěží. Obecně platí, že lépe se prodává nemovitost, která je v dobrém technickém stavu a vkusně vybavená. Do rekonstrukce se vyplatí investovat, podstatné je vědět jak – kvalitní provedení a design musí fungovat jako přidaná hodnota.

Velikost bytu

Velikost bytu jako další faktor je do značné míry závislý na lokalitě. Neplatí, že byt o rozloze sto metrů čtverečních v Třebíči bude dražší než padesátimetrový v centru Prahy. Nepočítejte tedy, že k velkému bytu můžete dosadit vysokou cenu. Vždy je potřeba zvážit i ostatní faktory. Výhodu představují další prostory, jako sklepy, balkony nebo terasy, kočárkárna.

Další faktory

Na ceně nemovitosti se může odrazit prakticky cokoliv. Podlaží, dispoziční řešení, výhled, některé kupující také zajímá sociální struktura obyvatelstva v dané lokalitě nebo možnost parkování v suterénu domu. Jestliže chcete prodat nemovitost a zoufáte si, že s lokalitou nic nezmůžete, zaměřte se na faktory, které ovlivnit můžete snáze. Cenu samozřejmě ovlivňují faktické parametry, ale také způsob prezentace. Pokud je nemovitost k prodeji nepřipravena, neuklizena, nekvalitně nafocena a tedy neprofesionálně prezentována, již dopředu její cenu snižujete.

Následující faktory rozhodně hrají roli při stanovování ceny reality. Zároveň však platí, že potřeby a představy kupců jsou individuální a tudíž pro různé zájemce o koupi reality může být důležitost těchto faktorů rozdílná.

Byty

Výhody:

• Centrum města
  • Dobrá adresa
  • Vysoká ekonomická úroveň lokality
  • Dobrá obslužnost MHD
  • Dobrá občanská vybavenost v okolí
  • Bezpečné okolí pro děti
  • Od druhého patra s výtahem
  • Osobní vlastnictví
  • Méně bytů v domě, činžovní dům
  • Balkon, terasa, lodžie