Jak vybrat realitního makléře

 

V České republice je odhadem přibližně 15 tisíc realitních makléřů a necelé 3 tisíce realitních kanceláří. Kvalita poskytovaných služeb je ale velmi odlišná, vedle špičkových realitních makléřů působí na trhu makléři s nízkou odborností a prakticky nulovými zkušenostmi. Výsledkem práce nedostatečně kvalifikovaných makléřů jsou nespokojení klienti, špatná pověst realitních zprostředkovatelů a v extrémních případech i soudní spory. Zlepšení této situace měl přinést zákon o realitním zprostředkování, který vešel v účinnost v březnu 2020. Zákon zavedl požadavky na kvalifikaci makléřů, z volné živnosti se stala živnost vázaná, nicméně podmínky pro vykonávání profese realitního zprostředkovatele splnila většina aktivních makléřů bez ohledu na úroveň poskytovaných služeb. Jak najít kvalitního makléře a neudělat při výběru chybu?

Realitní makléř Praha

Zadáte-li do internetového vyhledavače heslo „realitní makléř Praha“ zobrazí se obrovské množství placených i neplacených odkazů na nejrůznější realitní makléře i realitní kanceláře. Nabídka je většinou velmi podobná, často je slibován rychlý prodej nemovitosti za nejvyšší možnou cenu a další související služby, které by měly být spíše standardem nežli vyzdvihovanými přednostmi. Zorientovat se v takové nabídce a vybrat nejlepšího realitního makléře, kterému budete natolik důvěřovat, že mu svěříte prodej vaší nemovitosti, není sice snadné, ale nikoli nemožné. Stačí se držet několika základních doporučení a zásad.

Jak vybrat realitního makléře

Prodávající si nejčastěji vybírají makléře podle toho, jak vysoko určí cenu jejich nemovitosti. Vybrán je ten makléř, který přislíbí nejvyšší prodejní cenu. Ve většině případů jde ale jen o taktiku, jak získat zakázku. Makléř slíbí prodávajícímu nereálně vysokou cenu, za kterou půjde nemovitost prodat, a následně nechá majitele podepsat exkluzivní smlouvu. Pak už jen tlačí cenu dolů. Majitel se v podobných situacích rozhodně nemůže cítit komfortně, a proto tohle kritérium doporučuji při výběru makléře úplně vynechat.

Prověřte si makléře na internetu

Úspěšný prodej bytu nebo domu závisí především na schopnostech a zkušenostech realitního makléře. Z těchto důvodů je při výběru realitního makléře podstatné, jak dlouho působí na trhu, kolik nemovitostí už prodal a zda má k dispozici nějaká doporučení. Nejlepší makléři se nemusí schovávat za velkou realitní kancelář.

Zjistěte výši provize a rozsah služeb

Provize realitních makléřů se obvykle pohybuje v rozmezí od 3 do 6 % z prodejní ceny nemovitosti. Často je k provizi připočítáváno ještě DPH ve výši 21 %, což ve výsledku činí odměnu od 3,63 do 7,26 % vč. DPH z kupní ceny. V tomto případě ale rozhodně neplatí, že čím vyšší provize, tím kvalitnější služby. Naopak, lehce se může stát, že za více peněz si prodávající předplatí méně služeb, proto je velmi důležité zjistit, co všechno provize zahrnuje. Profesionální realitní makléř dokáže bez problému prodávajícímu vysvětlit rozsah poskytovaných služeb a kdykoli tak obhájit výši své provize.

Nejlepší realitní makléř

Nejlepší realitní makléř by měl splňovat několik základních kritérií. Především dokáže vysvětlit postup prodeje tak, aby klient rozuměl každému kroku. Dále by měl splňovat tyto požadavky:

 • Prodeji nemovitostí se věnuje na plný úvazek
 • Je spolehlivý a důvěryhodný
 • Má výborné komunikační a obchodní dovednosti
 • Velmi dobře se orientuje na realitním trhu
 • Případné problémy řeší aktivně bez zbytečného odkladu
 • Spolupracuje se spolehlivými partnery – advokát, hypoteční specialista atd.
 • Má dostatečně dlouhou praxi
 • Na každý zmeškaný hovor volá vždy nazpět
 • Neodvolává se na svoji pracovní dobu, pro klienta je k dispozici prakticky kdykoli

Provize za prodej bytu nebo domu

Provize realitních makléřů se nejčastěji stanovuje procentem z kupní ceny, přesná výše závisí vždy na konkrétním makléři. Obecně platí, že čím je vyšší cena nemovitosti, tím se účtuje méně procent. U drahých nemovitostí se výše provize většinou řeší individuálně. Provize realitního makléře se někomu může na první pohled zdát vysoká, nicméně si je třeba uvědomit, že zkušený makléř si na sebe umí prodejem vydělat sám. Profesionální makléř dokáže prodat nemovitost nejen rychleji, ale zejména za vyšší cenu. Výše provize musí v každém případě odpovídat rozsahu a kvalitě služeb. Měla by vždy zahrnovat:

 • Správné nastavení prodejní ceny nemovitosti
 • Vytvoření účinné strategie prodeje
 • Připravení nemovitosti na prodej
 • Profesionální focení nemovitosti
 • Vytvoření a zveřejnění perfektní prezentace
 • Poplatky za inzerci
 • Komunikaci se zájemci
 • Prohlídky nemovitosti
 • Kompletní právní servis včetně převodu nemovitosti
 • Předání nemovitosti kupujícímu

Profesionální makléř vždy jedná v nejlepším zájmu svého klienta. Řídí celý prodej, na kterém se podílejí další specialisté jako například odhadce, právník nebo hypoteční specialista. Koordinuje všechny zúčastněné strany, aktivně řeší veškeré problémy, které s prodejem souvisejí.

Nikdy nevybírejte makléře, který:

 • navrhuje nejvyšší prodejní cenu za vaši nemovitost
 • nemovitost ještě ani neviděl a už na ni má kupce
 • vám předloží k podpisu nevýhodnou smlouvu

 

Prodejte váš byt za nejvyšší možnou cenu se zkušeným realitním odborníkem. Tržní odhad nemovitosti a konzultace poskytuji klientům zdarma. Pro více informací mě kdykoli nezávazně kontaktujte.

info@yourmove.cz

MARTIN SOUČEK © Copyright 2023. All Rights Reserved. Cookies a podmínky používání